O autorze
Dr filozofii, specjalistka od etyki stosowanej i praw zwierząt. Marketing Manager wegańskiej restauracji wegemama w Warszawie. Pasjonatka najnowszych odkryć kognitywistyki i etologii, miłośniczka współczesnego kina amerykańskiego. Od kilkunastu lat weganka.

POLSCY PRODUCENCI FUTER na CrueltyLeaks

https://secure.flickr.com/photos/otwarteklatki/sets/72157637917432953/
Wojciech Wójcik i Rajmund Gąsiorek - członkowie Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych - jako jedni z pierwszych Polaków zapiszą się niechlubnie na kartach CrueltyLeaks.

CrueltyLeaks (nawiązanie do słynnego WikiLeaks) to strona stworzona z myślą o publikacji materiałów ze śledztw dziennikarskich, które pokazują nieznane powszechnie oblicze przedsiębiorstw wykorzystujących zwierzęta. Aktywiści z całego świata mogą przesyłać na nią materiały obnażające finansowe, polityczne i kulturalne motywacje producentów odpowiedzialnych za nadużycia w stosunku do zwierząt.

W podsumowaniu roku 2013 CrueltyLeaks wymienia śledztwo opublikowane przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki, które prezentuje materiały zebrane na przemysłowych fermach norek należących do dwóch członków Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych: Rajmunda Gąsiorka i Wojciecha Wójcika.

Jak informuje CrueltyLeaks, dokumentacja z obu gospodarstw ukazuje przerażające warunki, zwierzęta z ropiejącymi ranami i nadgryzionym futrem. Autorzy strony zwracają też uwagę na powiązanie Rajmunda Gąsiorka z SAGA Furs i NAFA (Północnoamerykańskie Aukcje Futrzarskie) i stawiają pytanie o powszechność udokumentowanych praktyk na innych fermach współpracujących z NAFA. Zwracają też uwagę na obszerny raport opubliowany przez Otwarte Klatki, w którym zostały wyszczególnione nadużycia przemysłu w zakresie dobrostanu zwierząt, problemy ekologiczne oraz liczne protesty prowadzone przez mieszkańców miejscowości, w pobliżu których istnieją lub mają powstać fermy norek.
[Źródło: CrueltyLeaks]


O śledztwie na fermach R. Gąsiorka w Pawłowie i W. Wójcika w Granowcu pisała w listopadzie m.in. Gazeta Wyborcza. Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, z inicjatywy posła Pawła Suskiego, przygotowuje szereg zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Jest wśród nich propozycja wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra, którego domagało się ponad 220 tys. Polaków w projekcie obywatelskim.

Poniżej materiał filmowy opublikowany przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki, który na swojej stronie zamieściło CrueltyLeaks:
Trwa ładowanie komentarzy...